10.00
Önkormányzatiság a Kárpát-medencében: országos kontra helyi érdekérvényesítés?
Kovács Péter (polgármester, Budapest XVI. kerület)
Karsay Ferenc (alpolgármester, Budapest XXII. kerület, Budafok-Tétény)
T. Mészáros András (polgármester, Érd)
Antal Árpád (polgármester, Sepsiszentgyörgy)
Moderátor: Jakab Attila (önkormányzati képviselő, EMNP, Székelyudvarhely)
13.00
Kicsavart történelem – Az első világháború különböző értelmezései
Dan Stratila (politológus, történész, Braunschweig)
Fráter Olivér (alelnök, Nemzetstratégiai Kutatóintézet)
Breuer Klára (Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság)
Moderátor: Benkő József (történész, doktorandusz, BBTE, Kolozsvár)
15.00
Te kivel bankolsz?
Hegmanné Nemes Sára (vagyonpolitikáért felelős államtitkár, Nemzeti Fejlesztési Minisztérium)
Diósi László (OTP Románia, Vezérigazgató)
Moderátor: Kiss Gábor István (vezetőszerkesztő, Kossuth Rádió)
12.00
Felsőfokú politikusképzés: mi az? – politicus cum laude
Horváth József (főtitkár, Nemzeti Közszolgálati Egyetem)
Horkay Hörcher Ferenc (igazgató, MTA Filozófiai Intézet, professzor, Pázmány Péter Katolikus Egyetem, Budapest)
Bakk Miklós (politológus, egyetemi előadótanár, BBTE, Kolozsvár)
Moderátor: Bognár Zoltán (politológus, Kolozsvár)
14.00
Egy a tábor, hány a zászló?
Toró T. Tibor (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt)
Biró Zsolt (elnök, Magyar Polgári Párt)
Moderátor: Csinta Samu (főszerkesztő, Erdélyi Napló)
16.00
A szinergia jegyében: nemzetstratégia és nemzetpolitika
Szász Jenő (elnök, Nemzetstratégiai Kutatóintézet)
Potápi Árpád János (nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Miniszterelnökség)
Moderátor: Rostás Szabolcs (főszerkesztő, Krónika)
11.00
Szakképzés – A versenyképesség eszköze
Kiss Ervin (főtitkár, Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara)
Palotás József (főigazgató-helyettes, Nemzeti Munkaügyi Hivatal, Budapest)
Magdó János (főkonzul, Magyarország Főkonzulátusa, Kolozsvár)
Borboly Csaba (elnök, Hargita Megye Tanácsa)
15.00
A magyar termék sikere
Boros Csaba (ötletgazda, vállalkozó, Góbé termék, Székelyudvarhely)
Kovács Elek (vállalkozó, Székely Titok pálinka, Etéd)
Gál Helga (bor- és gasztronómiai tanácsadó, Külgazdasági és Külügyminisztérium)
Fazakas Szabolcs (ötletgazda, Székelyföldi Legendárium, Székelyudvarhely)
Magyari Szabolcs (vállalkozó, Gordon tejfeldolgozó, Székelyszentlélek)
Moderátor: Boda Szabolcs (elnök, Élő Erdély Egyesület)
11.30
Sportutánpótlás Székelyföldön – Milyen szerepe lehet az akadémiáknak?
Szondy Zoltán (elnök, Székelyföldi Fociakadémia)
Soltész Miklós (egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Magyar Jégkorong Szövetség elnökségi tagja)
Ocskay Gábor (szakosztályelnök, Alba Volán, Székesfehérvár)
Szőllösi György (kommunikációs vezető, Puskás Akadémia, főszerkesztő, FourFourTwo magazin)
Farczádi Attila (szerkesztő, GaGa Rádió, Marosvásárhely)
Ráduly Róbert (polgármester, Csíkszereda)
Moderátor: Zsigmond Barna Pál (főkonzul, Magyarország Főkonzulátusa, Csíkszereda)
13.00
A Fekete-erdőtől a Fekete-tengerig (2860 km kajaktúra)
Bálint F. Gyula (fotós, sportújságíró, Budapest)
Donka Attila (földrajztanár)
Moderátor: Csete Bea (szerkesztő, műsorvezető)
15.00
Érzelem, szeretet, szerelem, szexualitás
Farkas Tibor (szexuálpszichológus, Budapest)
17.00
Stand up Comedy
Beliczai Balázs – Dumaszínház
10.00–11.30
Euró – kint vagy bent
Gabler Gergely (Erste Bank, vezető makroelemző)
Barcza György (Napi Gazdaság, főszerkesztő)
Gerendás János (PADOC Alapítvány, Igazgató)
Moderátor: Méhes Attila
14.00–15.00
Gazdaság- és nemzetstratégia a gyakorlatban
Csizmadia Norbert (Magyar Nemzeti Bank, ügyvezető igazgató)
16.00–17.30
Kitárul a Kincstár kapuja
Dancsó József (Magyar Államkincstár, elnök)
10.00–15.30
Hackathon startup ötletverseny a Nemzeti Innovációs Hivatal szervezésében
15.30
Informatikával hatékony nagyvállalatok
Téren Róbert Ferenc (vezérigazgató, MVM NET Távközlési Szolgáltató Zrt.)
Zautasvili Péter (ügyvezető, Spesys Kft.)
Szabó Zoltán Attila (vezérigazgató, Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt.)
Vaszily Miklós (vezérigazgató, Origo.hu)
Mátrai Gábor (szakértő, Bell Research Kft.)
Moderátor: Biró Albert (elnök, Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács, Szakértői Tanácsadó Testület)
16.00
A Székelyföld kulturális folyóirat 200. számának bemutatója
Fekete Vince (költő, szerkesztő, Kézdivásárhely)
György Attila (író, Csíkszereda)
Lövétei Lázár László (költő, főszerkesztő, Székelyföld)
Molnár Vilmos (író, Csíkszereda)
13.00–16.30
NEMZETPOLITIKAI KUTATÓINTÉZET programjai
13.00–13.45
A Nemzetpolitikai Államtitkárság programjai, 2010–2014
Répás Zsuzsanna (helyettes államtitkár)
14.00–14.45
Állampolgárság és nemzetpolitika
Wetzel Tamás (nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár, Miniszterelnökség)
14.45–16.30
Nemzetpolitikai vita (alapelvek, kettős állampolgárság, autonómia)
Részvevők: Wetzel Tamás, Bárdi Nándor, Bakk Miklós, Székely István, ifj. Toró Tibor, Székely István Gergely, Kántor Zoltán
17.00
„Végül is ketten maradnak, Isten és a bor” (Hamvas Béla)
Borkóstoló
Orbán Mihály és fiai (Kelementelke), Kaló Imre (Eger)
Gyermekkapaszkodó
10.00–14.00
Teátrumi Mocorgó Játszóház
A Teátrumi Mocorgó Játszóház – a különböző életkorok és érdeklődési körök adta kihívásnak megfelelve – 10 és 14 óra között a gyermekbirodalom különböző színterein eltérő játékokkal (fajátékok, mozgásos, konstrukciós, fejlesztő játékok), kézműves foglalkozással és logikai asztallal várja az érdeklődőket.
Felnőttkapaszkodó
15.00
A kortárs magyar dráma
Székely Csaba (író)
Seregi Zoltán (rendező),
György Attila (író)
Moderátor: Fekete Péter (a Békéscsabai Jókai Színház igazgatója)
18.00
A Békéscsabai Jókai Színház bemutatja:
Apáti Miklós: K und K (Karády katonái)
Ízelítő egy készülő kortárs drámából
Fellépnek: Liszi Melinda, Babócsai Réka, Tege Antal
Utókapaszkodó
24.00 Magyar Teátrum Kvíznight (interaktív csoportos vetélkedő)
Mit tudsz a színház világáról? Mennyire mozogsz benne otthonosan? Ezen az estén kiderül! 3–5 fős csoportok jelentkezését várjuk a helyszínen.
Kvízmester: Németh Kristóf. Segítséget a Magyar Teátrum Sátor művészei adnak. Nyereménnyel készülünk!
12.00
Mi tudjuk, hogy MIK vagyunk és MIT akarunk?
Fancsali Barna (elnök, Magyar Ifjúsági Tanács)
Gulyás Tibor (elnök, Magyar Ifjúsági Konferencia)
Téglásy Kristóf (főosztályvezető, Ifjúságügyi Főosztály, Emberi Erőforrások Minisztériuma)
Talpas Botond (erdélyi régióelnök, Magyar Ifjúsági Konferencia)
Moderátor: Sorbán Attila Örs (elnök, Erdélyi Magyar Ifjak)
Filmvetítés
16.30–18.00
Magyarok a Barcáért
CSŰR TERASZ
15.00
Csütörtöki népi délután, bemutatkoznak a klézsei és a kosteleki csángók
15.00–17.00
Etno-gasztro előadás: Geluskacsombolyítása közben énektanítás, hitoktatás, furulyaszó, kellemes moldvai és gyimesi népzene hagyományőrzőkkel, házi visináta és egyéb házi termékek kóstolásával. Geluskafőzés közben 17.30–19.00 között elő táncház. Geluska elfogyasztása után 19.30-tól 21.00 óráig levezető
Az Erzsébet Sátor állandó programjai:
Az érdeklődők tájékoztatása az Erzsébet-programról
Erzsébet-tábor 2012, 2013 filmvetítés (6 x 26 perc), illetve Erzsébet Talentum Program filmvetítés (2 x 26 perc)
Kvízjátékok
Erzsébet-tábor 2012-2013-2014 fotó slide-show
Tábordal klip Megasztárokkal
Erzsébet Újság 2014 Tusnád
15.00
Kerekasztal-beszélgetés
Az Erzsébet-utalvány és az Erzsébet-program első három éve
Majthényi László (főtitkár, Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány)
Borza Teréz (az Erzsébet-program Tanácsadó Testületének tagja, porcelánművész)
Lélfai Koppány (vezérigazgató, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.)
Határon túli magyar gyermekek táboroztatása
Folyamatos programok 10.00–18.00 óra között:
Magyarország turisztikai ajánlatainak bemutatása
Csabai kolbász és kézzel készített konyakmeggy kóstoltatás
Aki már megtanulta, az idén is kirakhatja: Rubik-kocka játék
Válassz a Magyar Posta teraszán a bélyegek közül és vendégünk vagy egy capuccinóra!
Kávézónkban hírlapolvasó-sarokkal, mobiltöltő állomással, szerencsekerékkel és Találd meg a párod játékkal várunk minden kedves vendéget.
Mesepostánkon megismerkedhetsz a bélyegtervezés titkaival, valamint játékos fejtörőkkel, bélyegkirakó- és kvízjátékkal, bélyegdominóval, UV-lámpás kódfejtéssel, memóriajátékokkal és sok nyereménnyel várjuk a gyermekeket.
A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat és a GYSEVCARGO közös sátra.
Fókuszban a közlekedésbiztonság!
Interaktív játékokkal, kvíz- és tesztkérdésekkel, valamint információs anyagokkal várjuk az érdeklődőket minden nap 10 és 17 óra között.
Pörgess bele a szerencsédbe és irányítsd te Európa légi közlekedését!
Aktivitásodat jutalmazzuk!
12.00–13.00
Közmédia közösen a külhonban is – Nemzetben gondolkodás a közszolgálati médiában
Szabó László Zsolt (vezérigazgató, MTVA)
Jónás István (vezérigazgató, MR NZrt.)
Dobos Menyhért László (vezérigazgató, Duna TV NZrt.)
Gazsó L. Ferenc (vezérigazgató, MTI NZrt.)
Medveczky Balázs (vezérigazgató, MTV NZrt.)
Moderátor: Kiss Gábor István
13.30– 14.00
A Páva vonzásában
Portrébeszélgetés a Tokos Zenekar tagjával és Melles Endre tusnádfürdői táncossal.
Moderátor: Csete Bea
14.00–15.00
Ördöngős népdalok – közös éneklés a Tokos Zenekarral. Tagok: Vajas Albert, Tókos Csongor Attila, Szép Gyula Bálint, Tóth Adorján Márton, Gergely Elek.
15.45 – 16.45
Határtalan hangok – fiatal magyar előadók esélyei határon innen és túl
Részvevők: Likó Marcell (Vad Fruttik) és Maszkura (Maszkura és a Tücsökraj)
Moderátor: Péczeli Dóra
17.00–18.30
Közönségtalálkozó
Vad Fruttik
Műsorvezető: Péczeli Dóra
15.00
Ukrán konfliktus és új hidegháború
Mikola István (biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkár, Külgazdasági és Külügyminisztérium)
Nógrádi György (biztonságpolitikai szakértő)
Brenzovics László (elnök, Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség)
Szilágyi Mátyás (nagykövet, Magyarország Nagykövetsége, Kisinyov)
Moderátor: György László (gazdaságpolitikai elemző, Századvég Gazdaságkutató Zrt.)
Design Terminal napkezdés: 13.00
Design Terminal bemutatkozás – Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminál főigazgatója
A Design Terminál Inkubációs programjának előadása:
– bemutatkozik a Design Terminál inkubációs programja (Ács Zoltán, az Inkubációs program vezetője)
– a Design Terminál Inkubációs programjának vezetője, Ács Zoltán beszélget a kreatívipari befektetésekről, az elmúlt évek tapasztalatairól, a magyarországi lehetőségekről, és arról, hogy mi kell ahhoz, hogy beváltsa a reményeket a kreatívipari szektor. Megismerhetjük a befektetői oldal, valamint egy befektetést már elnyert magyar márka tapasztalatait.
15.00 – bemutatjuk a KRÜH-t (Kárpát Régió Üzleti Hálózat, vállalkozásokat segítő programok)
16.00 – trendek, tradíciók és túlélés. Helyzetkép a székelyföldi képzőművészetről. Előadó: Damokos Csaba, dizájner, képzőművész, a romániai képzőművészeti szövetség háromszéki fiókjának elnöke.
17.00 – Budapest anno és most. Előadó: Almási Zétény
Zenei program
Nomád (live)
Drum&DJ koncert feat. K.R.Z.A (live)
DJ Pozsi
11.00
Kávé és rádió
Ébresztő élő rádiós műsorral kávé mellett (aktuális hírek, tévhitek a Sapientiáról, zene)
12.00
Elbírhatja tömegének százszorosát egy laskából készült szerkezet?
Laskahídépítő workshop és verseny (egész napos tevékenység: 12.00–16.00 építés, 17.00 tesztelés)
Csomor Levente (hallgató)
Keresztes Alpár (hallgató)
Mihály Norbert (hallgató)
Faluvégi Erzsébet (egyetemi adjunktus, Sapientia EMTE)
13.00
Lehet-e a jövőben csupán kézgesztusokkal tárgyakat irányítani?
Gesztusokkal irányított légpárnás járművek bemutatása és versenye
Patka Gergely (hallgató)
14.00
Azt gondoljuk, hogy gitáreffektusokat csak drága, profi gyári pedálokkal lehet előállítani?
Fehér Áron (hallgató)
Lehet-e elektromos energiát szállítani vezeték nélkül?
Máriás Nimród (hallgató)
15.00
Tévhitek a párkapcsolatról
Kovács Réka Rozália (egyetemi tanársegéd, Sapientia EMTE)
16.00
Tények és tévhitek az elektro- és pneumobilról (járművek bemutatása)
Suteu Hunor (hallgató)
Jobb Szabolcs (hallgató)
László Zoltán (hallgató)
A Miújság.zip diáklap által szervezett Töredékek című fotópályázat legsikeresebb darabjai egész nap megtekinthetők.
Te képes vagy ráhangolódni a jobb féltekédre?
11.00–12.00 – PKE-reggeli – kezdjük zenével a napot
12.00–13.00 – Rajz és ritmus
13.00–14.30 – Készíts saját művészkönyvet!
14.30–16.00 – Csoportos ritmusfejlesztő játékok
16.00–16.30 – Lampioneregetés
16.30–17.00 – Népdaloktatás
Egész napos programok: élők múzeuma, pocolda, interaktív betörőprojekt a PKE-sátorban
Erdély újratöltve
Erdély kvíz – egész nap (eredményhirdetés, sorsolás 19.00 órakor)
11.00
Rajzfilmvetítés (Székelyföldi Legendárium)
13.00
Virágzó közösségek fejlődése – A működő társadalom pszicho-szociális alapjai
Dr. Szabó Miklós (neonatológus, Semmelweis Egyetem I. Számú Gyermekklinika)
Sógor Enikő (intézményvezető, Korai Fejlesztő Központ, Csíkszentmárton, Prosperitas Vitae Egyesület)
15.00
Társadalmi szövés-gyakorlat – Együttműködés az Élő Szövet Alapítvány módszerével
Kolumbán Gábor (elnök, Élő Szövet Alapítvány)
Bara Ágnes (marketing felelős, Élő Szövet Alapítvány)
Dr. Szakács Ferenc Sándor (igazgató, Pro Educatione Egyesület; Élő Szövet társszervezet)
Orbán Árpád (igazgató,Civitas Alapítvány; Élő Szövet társszervezet)
Lukács László (felelős kiadó, Regio Magazin)
Dr. Geréb László (egyetemi tanár, közgazdász, Modern Üzleti Tudományok Főiskolája)
Bányász József (igazgató, Caritas Vidékfejlesztés)
Moderátor: Molnár Judith (ügyvezető igazgató, Élő Szövet Alapítvány)
17.00
A székely gasztronómia és vendéglátás csapdái és lehetőségei
Orbán Ferenc (séf, újságíró)
György Ottilia (gasztroblogger, ottisfoz.szhblog.ro)
11.00 – Hangoló
11.30 – Áhítat: Andorkó Attila
12.00 – Előadás: Ruszka Sándor Félelem – Fél elem, avagy (F)élni?
16.00 – Kézműves foglalkozás: bogozás, rajzolás, festés, agyagozás
18.00 – Gitárest
19.00 – Filmvetítés: Árnyékország (Shadowlands)
21.00 – Beszélgetés zsíros kenyér és üdítő mellett
Naponta a Keskeny út sátor mellett:
11.00–13.00 – Baba–mama, gyerek–szülő klub
16.00–18.00 – Baba–mama, gyerek–szülő klub
14.00–18.00 állandó program
Ismertető: betekintés az Erdély Mentőcsoport munkájába és a speciális mentésbe
Elsősegély alapfokon
Kutyás keresési bemutató
A hét folyamán minden nap szabad programok gyerekeknek, szülőknek, arcfestés kicsiknek és nagyoknak.
14.00 – 17.00 – Bográcsolás Ottissal, az Erdélyi Konyha főszerkesztőjével, Csíkszereda
17.00 – 18.00 – Asszonysors Moldvában. Vendégünk Oláh-Gál Elvira újságíró, rádiótudósító, Csíkszereda
9.00
Szentmise
László Rezső, plébános
14.00 Erdélyi Magyar Ifjak programok
14.00 Jogaink Romániában Magyarul – könyvbemutató és beszélgetés
15.00 Gerilla akciók a kétnyelvűségért – beszélgetés
16.00 „Mesél a Tábor” – tudj meg mindent a 10. EMI-táborról – interaktív bemutató
17.00 Táborfoglaló, nyerj jegyet a 10. EMI-táborba! – versenyezz és nyerj
20.00 – Vad Fruttik
22.00 – Tankcsapda
Bulik a koncertek után
23.00 – Orpheusz
Transylmánia
Pikowatt party
CSŰR
DJ Golyó