JÚLIUS 24., SZERDA
LŐRINCZ CSABA-SÁTOR
10.00
Megnyitó: A mi időnk! – Tusványos 24.
Albert Tibor (polgármester, Tusnádfürdő)
Németh Zsolt (parlamenti államtitkár, Külügyminisztérium, Budapest)
Mihai Răzvan Ungureanu (elnök, Forța Civică – Polgári Erő, Románia volt miniszterelnöke)
Sándor Krisztina (ügyvezető elnök, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács)
Toró T. Tibor (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt)
Tárnok Mária (kuratóriumi elnök, Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány, Budapest)
Moderátor: Fazakas Imola (a Tusványos 24 sajtófőnöke)
Az autonómia a megoldás
A Bálványos Intézet infografikai labirintusának átadása a Szabadegyetem szenátusának társelnökeinek jelenlétében.
11.30
Regionalizmus és/vagy nemzeti érdek – régióátszervezés Romániában
Andrea Carteny (Kelet-Európa-történet oktató, Római Egyetem)
Kántor Zoltán (igazgató, Nemzetpolitikai Kutatóintézet, Budapest)
Toró T. Tibor (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt)
Valentin Stan (politológus, egyetemi oktató, Bukaresti Tudományegyetem)
Moderátor: Bakk Miklós (politológus, egyetemi oktató, Babeș–Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár)
13.00
Nemzeti érdekek képviselete versus globalizáció
Breuer Klára (kabinetfőnök, Külügyminisztérium)
Kolumbán Gábor (egyetemi oktató, Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem)
Remus Cernea (elnök, parlamenti képviselő, Zöld Párt)
Moderátor: Kaleta Gábor (főosztályvezető, Külügyminisztérium)
15.00
Külpolitikai klub – Az Európai Unió jelene és jövője
Deutsch Tamás (képviselő, Európai Parlament, Európai Néppárt)
Gabriel Andreescu (igazgató, Noua Revistă de Drepturile Omului)
Ódor Bálint (helyettes államtitkár, Külügyminisztérium)
Szilágyi Zsolt (alelnök, Erdélyi Magyar Néppárt)
Moderátor: Sinka László (főosztályvezető, Külügyminisztérium)
KÓS KÁROLY-SÁTOR
11.00
Elkobzott levéltárak, könyvtárak, műkincsek nyomában
Fehér Attila (főtanácsos, Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház)
Hegedűs Enikő (egyházművészeti referens, Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye, Gyulafehérvár)
Hölvényi György (államtitkár, Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság, Emberi Erőforrások Minisztériuma)
Ősz Sándor Előd (levéltáros, Erdélyi Református Egyházkerület Gyűjtőlevéltára)
Moderátor: Benkő Levente (történész, újságíró)
13.00
A magyar szakoktatás jövője
Bardócz-Tódor András (oktatási szakértő, Budapest)
Bartolf Hedvig (főtanfelügyelő, Hargita megye)
Burus Siklódi Botond (elnök, Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége)
Keresztély Irma (főtanfelügyelő, Kovászna megye)
Magdó János (főkonzul, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa)
Wanek Judit-Klára (aligazgató, Apáczai Csere János Gimnázium, Kolozsvár)
Moderátor: Nagy Zoltán (tanár, Nagyvárad)
15.00
Nemzeti jelképeink, amire büszkék vagyunk!
Lucian Mândruță (publicista, Bukarest)
Sabin Gherman (publicista, Transilvania Live)
Tarlós István (főpolgármester, Budapest)
Sánta Imre (elnök, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, Sepsiszéki szervezet)
Virgil Nițulescu (történész-régész, Román Paraszt Múzeuma, Bukarest)
Moderátor: Szász Péter (alelnök, Erdélyi Magyar Néppárt, Kolozs megyei szervezet)
17.00
2013 Az Autonómia Éve
Davyth Hicks (vezérigazgató, EUROLANG, alelnök ELEN)
Elisabeth Nauclér (parlamenti képviselő, Finnország, Svéd Parlamenti Csoport)
Komlóssy József (alelnök, SENCE)
Mihail Formuzal (gagauz baskan, a moldovai Gagauzia kormányzója, a moldovai kormány mindenkori tagja)
Sabrina Ragone (kutató, Centre for Political and Constitutional Studies, Madrid)
Sándor Krisztina (ügyvezető elnök, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács)
Szilágyi Ferenc (alelnök, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács)
Moderátor: Csomortányi István (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt, Bihar megyei szervezet)
WEKERLE–MIKÓ-SÁTOR
11.00
Megnyitó:
Kiss Ervin (elnök, Kárpátia Magyar Román Kereskedelmi és Iparkamara, főtitkár, BKIK)
Radetzky Jenő (vezérigazgató, Kárpát Régió Üzleti Hálózat)
11.15
Wekerle–Mikó-terv – A KRÜH gyakorlati működése
Kiss Ervin (elnök, Kárpátia Magyar Román Kereskedelmi és Iparkamara)
Kovács László (elnök, Magyar–Szerb Kereskedelmi és Iparkamara)
Kupcsok Lajos (főtitkár, PMKIK és KRÜH közti közreműködő szervezet képviseletében)
Szatmáry Kristóf (gazdaságszabályozásért felelős államtitkár, Nemzetgazdasági Minisztérium)
Radetzky Jenő (vezérigazgató, Kárpát Régió Üzleti Hálózat)
Moderátor: Mátis Jenő (gazdasági ügyekért felelős alelnök, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács)
15.00
Határon átnyúló agrárlehetőségek
Győrffy Balázs (elnök, Nemzeti Agrárkamara)
Réman Domokos György (vezérigazgató, Országos Mezőgazdasági Szaktanácsadó Ügynökség, Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium)
Tiffán Zsolt (Ős-Dráva program összehangolásáért felelős kormánybiztos)
Tóth Katalin (helyettes államtitkár, Vidékfejlesztési Minisztérium)
Moderátor: Tiboldi István (elnök, a Kolozsvári Akadémiai Bizottság Agrártudományi Szakbizottsága)
17.00
Faluturizmus a megoldás!
Bánffy Farkas (Bánffy kastély, Fugad)
Király Melinda (elnök, Erdély Közepe Egyesület, alelnök, Erdélyi Magyar Néppárt)
Prezsmer Zsolt (vállalkozó, Mohos Panzió, Gyimesközéplok)
Roy Chowdhury Gergely (Mikes kastély, Zabola)
Taierling Johann (tulajdonos, Csiszár Fürdő)
Moderátor: Hupka Félix (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt, Máramaros megyei szervezet)
MISZSZ-SÁTOR
11.00
Ne csak szurkolj, sportolj! Sport és közélet
Csampa Zsolt (elnök, Magyar Vívószövetség)
Kovács Péter (országgyűlési képviselő, Sport- és Turizmusbizottság)
Szondy Zoltán (elnök, Székelyföldi Fociakadémia)
Zsigmond Barna Pál (főkonzul, Csíkszereda)
Moderátor: Kádár Zoltán (sportszerkesztő, Marosvásárhelyi Rádió)
13.00
Új nemzedék a politikában
Jakab István (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt, Marosvásárhelyi Szervezet)
Portik Vilmos (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt, Maros megyei szervezet)
Rétvári Bence (parlamenti államtitkár, Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)
Sándor Krisztina (ügyvezető elnök, Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács)
Soós Sándor (elnök, Erdélyi Magyar Néppárt, Kolozs megyei szervezet)
Varga Diósi Viola (közgazdász, politológus, Közigazgatási Hivatal, Magyar Nemzeti Tanács, Vajdaság)
Moderátor: Huszár Orsolya (civil koordinátor, Civil Információs Centrum, Századvég Alapítvány)
15.00
Magyar orvosképzés Erdélyben
Szabó Béla (professzor, Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem)
Tubák Nimród (elnök, Marosvásárhelyi Magyar Diákszövetség)
Zakariás Zoltán (alelnök, Erdélyi Magyar Néppárt)
Moderátor: Brassai Attila (elnök, Bolyai Kezdeményező Bizottság, Marosvásárhely)
18.00
Stand up Comedy
Felméri Péter (Dumaszínház)
COMMITMENT SÁTOR
16.00
„Art vagy nem Art a gyereknek?” Művészetoktatás és személyiségfejlesztés az iskolákban
A „közoktatás helyett köznevelés” paradigmaváltás a művészeti nevelés felértékelődésének alapja. A művészeti tárgyak a Nemzeti Alaptanterv reformjának nyertesei. Az alapfokú művészeti iskolarendszer mint „hungarikum” megerősítése.
Kerekasztal-beszélgetés két részben
Szakmai szereplők:
Borsos Géza József (elnök, Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány Kuratóriuma)
Farkas Ádám (elnök, a Magyar Művészeti Akadémia Oktatási, Képzési és Tudományos Bizottsága)
Kaposi József (főigazgató, Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet)
Schanda Tamás (közoktatási osztályvezető, Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft.)
Közéleti szereplők:
Csík János (zenekarvezető)
Gór Nagy Mária (igazgató, Gór Nagy Mária Színitanoda)
Lévai Balázs (szerkesztő, rendező, műsorvezető)
Novák János (igazgató, Kolibri Színház)
Moderátor: Alföldi Zoltán (újságíró)
PUSKÁS FERENC KÁVÉHÁZ – Invitel–Infotér sátor
15.00
Hagyományőrzés és kultúra az interneten
Diószegi László (igazgató, Teleki László Alapítvány)
Kucsera Tamás Gergely (főtitkár, Magyar Művészeti Akadémia)
Szakáts István (Erdélyi Médiatér Egyesület)
Székely István (elnök, Jakabffy Elemér Alapítvány, Kolozsvár)
Szemerei Péter (általános főigazgató-helyettes, Országos Széchényi Könyvtár)
Újvárossy Andor (projektmenedzser, Magyar Nemzeti Digitális Archívum)
Moderátor: Mester Sándor (Informatika a Társadalomért Egyesület)
17.00
Szélsőségek és jó gyakorlatok a közösségi érintkezés új színterén
Aáry-Tamás Lajos (oktatási jogok biztosa)
Batizán Attila (elnök, Erdélyi Ifjúsági Keresztyén Egyesület)
Balogh Ákos Gergely (főszerkesztő, Mandiner.hu)
Deutsch Tamás (képviselő, Európai Parlament, Európai Néppárt)
Mátrai Gábor (alelnök, Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság)
Miklósné Meyer Ágnes (társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium)
Moderátor: Fromann Richárd (Informatika a Társadalomért Egyesület)
CORVINA UDVAR
09.00
Szentmise
17.00
Borkóstoló – „Végül is ketten maradnak, Isten és a bor” (Hamvas Béla)
Miklós Csabi (Mór)
Vámot Attila (egri borvidék, Szomorlya)
MAGYAR TEÁTRUM SZÍNHÁZI SÁTOR
Kapaszkodj belénk!
Csak abba kapaszkodj, amiben megbízol! Bennünk megbízhatsz!
Addig kapaszkodj, míg a kedved elér!
A Magyar Teátrum sátor kapaszkodót nyújt mindenkinek, csecsemőtől az aggastyánig!
A sátor házigazdái: Fekete Péter, Németh Kristóf, Szabó László
Állandó programok:
Kiállítás
A Magyar Művészeti Akadémia bemutatja a Nemzeti Színház épülettörténeti kiállítását Juhász Tibor kiállításrendező és Tordai Hajnal jelmeztervező.
Weöres-olvasósarok
A Weöres Centenáriumhoz kapcsolódva a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium a Helikon könyvkiadóval közösen létrehoz egy olvasósarkot, ahol mindenki elmerülhet Weöres Sándor munkásságában.
Gyermekkapaszkodó
10.00–14.00
Teátrumi Mocorgó
Játszóház kicsiknek, logikai játék a nagyoknak két asztalon négy animátorral. A legkisebbek animátorok segítségével próbálhatják ki a színes és az egész teret uraló játékokat. A játéktárban szórakoztató, hagyományos, modern, készségfejlesztő és aktivizáló játékok egyaránt megtalálhatók.
Felnőttkapaszkodó
15.00–15.30
Versfélóra–A Weöres Sándor Centenáriumi Év köszöntése versekkel
Németh Kristóf (színművész, a Budapesti Játékszín igazgatója)
16.00–17.00
Szakmai beszélgetés: A magánszínházaké a jövő?
Bank Tamás (produkciós igazgató, Budapesti Játékszín)
Fekete Péter (igazgató, Békéscsabai Jókai Színház)
Kovács Balázs (ügyvezető, Művészetek Háza, Gödöllő)
Pálffy István (országgyűlési képviselő, a Kulturális Bizottság alelnöke)
Moderátor: Németh Kristóf (igazgató, Budapesti Játékszín)
17.00–18.00
Kaleidoszkóp – Hűvösvölgyi Ildikó zenés irodalmi estje
Magyar költők versei családról, szerelemről, hazáról, Istenről és a játékról. Közreműködik: Bonyár Judit – ének, cselló, tilinkó; Hűvösvölgyi Péter – gitár, mandolin, bouzuki.
Utókapaszkodó
24.00
Pribojszki Band koncert
A Pribojszki Mátyás Band zenéje újrapozícionálja a szájharmonikát mint hangszert és a szájharmonikázásról alkotott sztereotípiákat. Megmutatja, hogy ez a különlegesen intim szólóhangszer a tradicionális blues műfaján túl is nyújt zenei felfedezésekre váró új ízeket, korosztálytól függetlenül. A csapat tagjai olyan kiváló dzsessz-blues muzsikusok, akiket a saját hangszerükön az itthoni legjobbak között tartanak számon: Eckert Ervin (basszusgitár), Kovács Erik (zongora), Molnár Dániel (dob), Pribojszki Mátyás (szájharmonika, ének), valamint Szász Ferenc (gitár). A Pribojszki Mátyás Band műsora rendkívül dinamikus, vidám, improvizációkkal teli igényes élőzene.
TILOS KÁVÉHÁZ
15.00
Könyvbemutató – Becze Tibor: Székelyföldi olimpiai bajnokok, csíki olimpikonok
Bemutatja: Csinta Samu (főszerkesztő, Erdélyi Napló)
17.00
Könyvbemutató – Varga Melinda: Űrezüst
Bemutatja: Murányi Sándor Olivér (író, Székelyudvarhely)
CSŰR
17.00
Filmvetítés: Barackliget
Vetítés után beszélgetés Nádasdi Péterrel, a film egyik főszereplőjével.
CSŰR TERASZ
13.00
Könyvbemutató – Szabó Gyula: Jakab Antal küzdelme a megmaradásért (Ki lesz az utód?)
Bemutatja: Gergely István, Tiszti (elnök, Csibész Alapítvány)
15.00
Könyvbemutató
Borsi-Kálmán Béla: Nemzetstratégiák
Tóth István: A peremvidék világbirodalma
Mák Ferenc: Vesztegzár
Benda Jenő: A béke kálváriaútján
A Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány és a Méry Ratio Kiadó szerkesztésében a 84. Ünnepi Könyvhét alkalmából megjelent Pro Minoritate Könyvsorozat négy új kötetét bemutatja Filep Tamás Gusztáv (szerkesztő) és Tóth István (szerző).
ERZSÉBET SÁTOR
Az érdeklődők tájékoztatása az Erzsébet-programról:
● Erzsébet-tábor 2012 filmvetítés (3 x 26 perc)
● Kvíz játékok
● Erzsébet-tábor 2012–2013 fotó slide-show
● Tábordal klip Megasztárokkal
● Információs anyagok az Erzsébet-programról és az Erzsébet-utalványról
MAGYAR TURIZMUS SÁTOR
Balaton-nap
Folyamatos programok 10.00–18.00 óra között:
A Balatonhoz képzelheted magad – fotózkodj a vízparton!
Balatoni társasjáték nyereményekkel
Aki tavaly megtanulta, az idén is kirakhatja: Rubik-kocka játék
Kékkúti ásványvíz kóstoltatás
Vízparti ajánlatok bemutatása
Speciális kerékpár bemutató 13.00 és 14.00 órakor a szomszédos Puskás Ferenc-sátorban a művészi teremkerékpár csapat versenyzőivel.
Az érdeklődők napközben a Turizmus sátornál a különleges kerékpárokat közelebbről is megismerhetik, illetve kipróbálhatják.
Ha napközben nálunk játszottál, figyeld a sorsolást este a koncert előtt!
MAGYAR POSTA SÁTOR
10.00–19.00
Képeslapjáték: Üzenj a világ bármelyik pontjára, küldj képeslapot Tusványosról, és vendégünk vagy a Posta-kávézóban
Hírlapolvasó-sarok
Mobiltöltő állomások
Bélyegkülönlegességek, alkalmi borítékok
Meseposta: játékos fejtörők, bélyeg kirakó- és kvízjáték, bélyegdominó, UV-lámpás kódfejtés, memóriajátékok, bélyegtervezés
A játékok mellett sok-sok nyeremény is várja vendégeinket.
DEPO/T-SYSTEMS SÁTOR
11.00
DEPO Animációs Filmszemle a MOME és a nagyváradi Metrion Egyesület munkáiból
Bevezető: Fekti Balázs (MOME, Budapest)
15.00
Abos Ede: Passzívházak – Energiatudatosság a fenntartható építészetben
16.00
Szekeres Attila (A42): Villaépítészet a XXI. században
SAPIENTIA SÁTOR
11.00
Gazdálkodj okosan! – gazdaságtudományi fejtörők: Íz teszt; Cashflow játék; Szituációs játékok menedzsmentben; Pénzkereső – Ország – Nyelv – Pénznemek társítása
13.00
Nyelvőrző – humántudományi foglalkozások: Meseíró panel; Találd meg a párját...; Közmondásos párkereső; Nagy szerelmek az irodalomban; Scrabble szójáték; Social levels
14.00
A brandek s a trendek teremtenek rendet – társadalomtudományi játékok: Logó kvíz; Szlogenvadászat; Roleplaying; Saptivity; Social levels
15.00
Gumimaci tűzhalála – látványos kémiai kísérletek: Gumimaci tűzhalála; Habkígyó; Alkoholszonda; Megtalálom a bűnöst; Kémiai jojó
17.00
Sapientia sör- és vermutkóstoló
PKE-SÁTOR
11.00
PKE-reggeli filozófusokkal. Testi és szellemi táplálék. Közben: szemétből szobor – a körülöttünk található tárgyakból építünk szobrokat.
12.00
Tusványos Business – Ga(rá)zdálkodj okosan és ügyesen!
Pajzos Csaba (dékán, PKE, Közgazdaságtudományi Kar)
Péter András (oktató, PKE, Gazdálkodási és Menedzsment Tanszék)
Közben: Eco-Art : Ne dobd el – készíts belőle újat!
14.00
Animációk vetítése (PKE-s diákok, Képzőművészeti Tanszék)
15.00
PLAY OFF – nyitott műhely (fotózás)
Kovács Zoltán (oktató, PKE, Képzőművészeti Tanszék)
Közben: karikatúra/testfestés – a PKE képzőművészei
16.00
Tusványoskvíz
Közben: karikatúra/testfestés – a PKE képzőművészei
Egész napos program: kavicsfestés PKE módra
ERDÉLY CÁFÉ
Erdélyi örökségünk
09.00 – 18.00 - Kvíz: Kastélykvíz – Játssz és nyerj egy „Erdély elvarázsol” pólót! – összeállította az Élő Erdély Egyesület
11.00 – Székelyföldi Legendárium – rajzfilmvetítés
11.00 – 13.00 - Élő könyvtár – kávézz érdekes arcokkal!
13.00 – 19.00 - Előadások
13.00 - Elfeledett erdélyi kastélyok nyomában – a „22 nap alatt a kastélyok körül” kalandtúra résztvevőinek beszámolója (vetítéssel)
- Demeter Zsuzsánna – filmes/fotós
- Püsök Botond – filmes/fotós
14.30 - Modern székely falu, modern székely város? – kerekasztal beszélgetés
- Korodi Szabolcs - építész – Vallum Kft. - „Modern székely ház” projekt
- Tövissi Zsolt – építész – ATR Line Kft. - Csíkszereda központjának felújítása
- András Alpár - építész – A2 Architects - Csíkszereda központjának felújítása
- Lőrincz Barna - építész – A2 Architects - Csíkszereda központjának felújítása
- Rodics Gergely - menedzser - Pogány-havas kistérség – Falufelmérések a csíki és gyimesi falvakban
Moderátor: Biró Hanna – tájépítész - WestCon Kft. – zöldövezetek/parkok
16.00 - Hasznos műemlékek – hogyan járulhatnak hozzá a régió fejlődéséhez?
- Benczédi Sándor – építész, műemlékvédelmi szakmérnök
- Emődi Tamás – építész
- Kiss Lóránd - restaurátor
- Kósa Béla – művészettörténész
Moderátor: Mihály Ferenc - restaurátor
17.30 - „Retyezát – a Kárpátok metszete” – könyvbemutató vetítéssel
- Székely Árpád – földrajztanár/szerző
19.00 - Kastélykvíz eredményhirdetés
CSEH TAMÁS SÁTOR
Közönségtalálkozó
14:00 Budapest Bár
14:30 Csík Zenekar
18:00 Beatrice
Időutazás a Pilvax korába
Fényképezkedés korabeli jelmezekben, cilinderrel vagy épp sétapálcával a Pilvax hangulatát és szellemiségét idéző fotófal előtt.
Olvasósarok
Ahol mindenki kedvére válogathat a napi- és hetilapok, valamint a művészeti folyóiratok közül.
Nézd meg, hogy működik egy szerkesztőség!
Kihelyezett szerkesztőségünkben kollégáink a helyszínről tudósítanak, szerkesztik a Kultúra.hu-t.
www.kultura.hu
KESKENY ÚT SÁTOR
10.30
Hangoló
11.30
Áhítat: Kádár Zoltán János
12.00
Előadás: Hogyan lesz a fiúból férfi és a leányból nő?
Bardócz Csaba (református lelkipásztor, Ikafalva)
16.00
Élményszínház
18.00
Gitárest
19.00
Filmvetítés: A tökéletes pasi (The Perfect Man, 2005)
20.30
Beszélgetés zsíros kenyér és üdítő mellett
CSAKEGY SÁTOR
15.00
Gyermekzumba
Ábrahám Emőke (zumba-fitness oktató, Csíkszereda)
16.00
Beszélgetés az anyaságról, kisgyerek gondozásáról
17.00
Zumba felnőtteknek
Ábrahám Emőke (zumba-fitness oktató, Csíkszereda)
MENTŐCSOPORT SÁTOR
14.00
Bemutatkozik az Erdély Mentőcsoport
- elsősegély alapfokon
- kutyás bemutató
EU-KARAVÁN
13.00–17.00
Interaktív játékok, ismeretterjesztő anyagok az Európai Unióról
MTVA ÉLMÉNYSAROK PROGRAMOK
A Kossuth és a Petőfi Rádió élő műsorokkal jelentkezik a XXIV. Bálványosi Nyári Szabedegyetem és Diáktábor helyszínéről, emellett pedig kreatív, érdekes programokkal várják az érdeklődőket az MTVA sátrában.
Jelmezes fotózás
Szeretnél Te is mesebeli hercegnővé válni? Bebújnál egy időre Piroska bőrébe? Gyere az MTVA Élményszigethez, próbáld fel jelmezeinket és a rólad készült fotót vidd haza emlékül!
Arculatfotózás
Legyél Te is a közösség arca! Keresd arculatfotósainkat és készíttess magadról fényképet! Add meg az elérhetőségeidet és mi értesíteni fogunk, hogy mikor leszel benne a TV-ben!
Játssz velünk!
Gyere és tedd próbára magad! Teszteld a memóriád, pörgesd meg szerencsekerekünket, vagy játssz az óriástwisteren! A legügyesebb értékes ajándékokkal gazdagodhat!
Mozizz velünk!
Látogass el mozisátrunkba, ahol egész nap a régebbi klasszikusoktól kezdve a legújabb mozifilmjeinkig kedvedre csemegézhetsz vetítéseinkből! Itt mindenki megtalálja a kedvére valót; délelőtt a kisebbek élvezhetik meséinket, délután a nagyobbakat várjuk egész estés filmjeinkkel.
Az MTVA Élménysarok mozi sátor programja
2013.07.23 KEDD
11:00-12:30 - Frakk – Macskabál
12:30 - 13:55 - Vackor az első bében
14:00 - 15:54 - Ábel az országban
16:00 - 16:30 - Ízőrzők
16:30 - 17:30 – Munkaügyek
17:30-18:50 - Volt egyszer egy táncdalfesztivál
19:00 - 19:50 - Hacktion
2013.07.24. SZERDA
11:00-12:10 - Futrinka utca
12:15-14:00 - Frakk - A macskák réme
14:00 - 15:00 - On the spot - Gáza, harcosok
15:00 - 16:00 - Hesnával a világ
16:00 - 17:47 - A legszebb dolog
18:00 - 19:35 - Szerelmes üzenetek
2013.07.25. CSÜTÖRTÖK
11:00 - 12:31 - Pityke
12:35 - 14:18 - Diótörő
14:30 - 15:40 - Indul a bakterház
15:45 - 17:23 – Csodacsapat
17:30 - 19:20 - A boldogság sosem jár egyedül
2013.07.26. PÉNTEK
11:00 - 12:07 - Kukori és Kotkoda 1.
12:15 - 13:45 - Srác a biciklivel
14:00 - 15:40 – Köszönömjóvoltkérekmég
15:45 - 17:20 – Krízispont
17:30 - 19:25 - Életrevalók
2013.07.27. SZOMBAT
11:00-12:44 - Mekk Elek, az ezermester
12:45 - 14:00 - Barátom, Knerten
14:00 - 15:00 – Gasztroangyal
15:00 -16:25 - Én, a séf
16:30 - 18:05 - Tétova félrelépők
18:10-18:35 - Munkaügyek
Nagyszínpad
20.00 Budapest Bár
22.00 Csík Zenekar
Bulik a koncertek után:
Kisszínpad – MISZSZ-sátor: Longstep koncert
Csűr: Kusmó buli
Cseh Tamás sátor: PR party
DEPO/T-Systems sátor: sZempöl koncert, küb_beat
PROGRAMUL ÎN LIMBA ROMÂNĂ
24 IULIE – MIERCURI
CORTUL LŐRINCZ CSABA
10.00
A mi időnk!Tusványos 24.
Timpul nostru! Tusványos 24.
Deschiderea oficială a Universităţii de Vară
Albert Tibor (primar, Băile Tușnad)
Németh Zsolt (secretar de stat, Ministerul de Externe, Budapesta)
Mihai Răzvan Ungureanu (președinte, Forța Civică, fost prim-ministru al României)
Sándor Krisztina (președinte executiv, Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania)
Toró T. Tibor (președinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania)
Tárnok Mária (președintele consiliului de administrație, Fundaţia Pro Minoritate, Budapesta)
Moderator: Fazakas Imola (purtător de cuvânt Tusványos 24)
Az autonómia a megoldás
Soluția este autonomia!
Inaugurarea expoziției infografice a Institutului Bálványos în prezența copreședinților Senatului Institutului
11.30
Regionalizmus és/vagy nemzeti érdek – régióátszervezés Romániában
Regionalizarea României. Regionalism și/sau interes național
Andrea Carteny(profesor universitar, Universitatea din Roma)
Kántor Zoltán (director, Institutul Național de Cercetare Politică, Budapesta)
Toró T. Tibor (președinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania)
Moderator: Bakk Miklós (politolog, profesor universitar, Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj)
13.00
Nemzeti érdekek képviselete versus globalizáció
Reprezentarea intereselor naționale versus globalizare
Breuer Klára(șef de cabinet, Ministerul de Externe, Budapesta)
Kolumbán Gábor (profesor universitar, Universitatea Sapientia)
Remus Cernea (președinte, deputat, Partidul Verde)
Moderator: Kaleta Gábor (șef de departament, Ministerul de Externe, Budapesta)
15.00
Külpolitikai klub – Az Európai Unió jelene és jövője
Clubul de politică externă – Prezentul și viitorul Uniunii Europene
Deutsch Tamás (deputat, Parlamentul European, FIDESZ)
Gabriel Andreescu (director, Noua Revistă de Drepturile Omului, București)
Ódor Bálint (subsecretar de stat, Ministerul de Externe, Budapesta)
Szilágyi Zsolt (vicepreședinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania)
Moderator: Sinka László (șef de departament Ministerul de Externe, Budapesta)
CORTUL KÓS KÁROLY
11.00
Elkobzott levéltárak, könyvtárak, műkincsek nyomában
Pe urmele arhivelor, bibliotecilor şi comorilor de artă confiscate
Fehér Attila (consilier superior eparhial, Biserica Evanghelică-luterană din România)
HegedűsEnikő (referent de artă ecleziastică, Arhidieceza Romano-catolică de Alba Iulia)
Hölvényi György (secretar de stat, Departamentul Relațiilor Interetnice, cu Bisericile și cu Societatea Civilă, Ministerul Resurselor Umane, Budapesta)
Ősz Sándor Előd (arhivist, Arhiva Eparhiei Reformate din Ardeal)
Moderator: Benkő Levente (istoric, ziarist)
13.00
A magyar szakoktatás jövője
Perspectivele învățământului profesional maghiar (în România)
Bardócz-Tódor András (expert în învățământ, Budapesta)
Bartolf Hedvig (inspector șef, județul Harghita)
Burus Siklódi Botond(președinte, Uniunea Cadrelor Didactice din România)
Keresztély Irma (inspector șef, județul Covasna)
Magdó János (consul general, Consulatul General al Republicii Ungare la Cluj)
Wanek Judit-Klára (director adjunct, Liceul Teoretic Apáczai Csere János din Cluj)
Moderator: Nagy Zoltán (profesor, Oradea)
15.00
Nemzeti jelképeink, amire büszkék vagyunk!
Simbolurile naționale maghiare, mândria noastră!
Lucian Mândruță (publicist, București)
Sabin Gherman (publicist, Transilvania Live, Cluj)
Tarlós István (primar general, Budapesta)
Sánta Imre (președinte, Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania, organizația teritorială Sfântu Gheorghe)
Virgil Nițulescu (istoric, arheolog, Muzeul Țăranului Român din București)
Moderator: Szász Péter (vicepreședinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania, organizația județeană Cluj)
17.00
2013. Az Autonómia Éve
2013. Anul Autonomiei
Davyth Hicks(director general, Eurolang, vicepreședinte ELEN)
Elisabeth Nauclér(deputat, grupul parlamentar suedez, Finlanda)
Komlóssy József (vicepreședinte, SENCE)
Mihail Formuzal(guvernator - bașcan - al Găgăuziei, membru al Guvernului Republicii Moldova)
SabrinaRagone(cercetător științific, Centre for Political andConstitutional Studies, Madrid)
Sándor Krisztina (președinte executiv, Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania)
Szilágyi Ferenc (vicepreședinte, Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania)
Moderator: Csomortányi István (președinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania, organizația județeană Bihor)
CORTUL MISZSZ
11.00
Ne csak szurkolj, sportolj! – sport és közélet
Fii sportiv, nu doar suporter! Sportul și viața publică
Csampa Zsolt (președinte, Federația de Scrimă din Ungaria)
Kovács Péter (deputat, Comisia de Sport și Turism, Ungaria)
Szondy Zoltán (președinte, Academia de Fotbal din Ținutul Secuiesc)
Zsigmond Barna Pál (consulul general al Ungariei, Miercurea Ciuc)
Moderator: Kádár Zoltán (redactor sportiv, Radio România Târgu Mureș)
13.00
Új nemzedék a politikában
Noua generație în politică
Jakab István (președinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania, filiala Târgu Mureș)
Portik Vilmos (președinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania, organizația județeană Mureș)
Rétvári Bence (secretar de stat, Ministerul Administrației Publice și Justiției, Budapesta)
Sándor Krisztina (președinte executiv, Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania)
Soós Sándor (președinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania, organizația județeană Cluj)
Varga Diósi Viola (economist, politolog, Biroul de Administrație Publică, Consiliul Naţional Maghiar din Voivodina)
Moderator: Huszár Orsolya (coordonator de programe, Fundația Századvég, Centrul de Informare Civică, Budapesta)
15.00
Magyar orvosképzés Erdélyben
Învățământul medical în limba maghiară din România
Szabó Béla (profesor, Universitatea de Medicină și Farmacie din Târgu Mureș)
TubákNimród (președinte, Asociația Studenților Maghiari din Târgu Mureș)
Zakariás Zoltán (vicepreședinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania)
Moderator: Brassai Attila (președinte, Comitetul de Inițiativă Bolyai, Târgu Mureș)
CORTUL WEKERLE–MIKÓ
11.00
Deschiderea dezbaterilor
Kiss Ervin (președinte, Camera de Comerț și Industrie Româno-maghiară Kárpátia, secretar general, Camera de Comerț și Industrie din Budapesta)
Radetzky Jenő (director general, Rețeaua de Afaceri din Regiunea Carpați)
11.15
Wekerle–Mikó-terv – A KRÜH gyakorlati működése
Planul Wekerle–Mikó – Funcționarea Camerei de Comerț și Industrie Româno-maghiară Kárpátia
Kiss Ervin (președinte, Camera de Comerț și Industrie Româno-maghiară Kárpátia, secretar general, Camera de Comerț și Industrie din Budapesta)
Kovács László (președinte, Camera de Comerț și Industrie Ungaro-Sârb)
Kupcsok Lajos, (secretar general, responsabil de colaborarea dintre Camera de Comerț și Industrie a județului Pest și Rețeaua de Afaceri din Regiunea Carpați)
Szatmáry Kristóf (secretar de stat în domeniul reglementării economice, Ministrul Economiei din Ungaria)
Radetzky Jenő (director general, Rețeaua de Afaceri din Regiunea Carpați)
Moderator: Mátis Jenő (vicepreședinte însărcinat cu relațiile economice, Consiliul Naţional Maghiar din Transilvania)
15.00
Határon átnyúló agrárlehetőségek
Posibilități agrare transfrontaliere
Győrffy Balázs (președinte, Camera Agrară Națională, Budapesta)
Réman Domokos György (director general, Agenţia Naţională de Consultanţă Agricolă, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale)
Tiffán Zsolt (comisar guvernamental, coordonatorul programului Ős-Dráva)
Tóth Katalin (subsecretar de stat, Ministerul Dezvoltării Regionale)
Moderator:Tiboldi István (președinte, Comitetul Academic din Cluj, Comisia de Științe Agrare)
17.00
Faluturizmus a megoldás!
Soluția este agroturismul!
Bánffy Farkas (Castelul Bánffy, Fugad)
Király Melinda (președinte, Asociația Centrul Transilvaniei, vicepreședinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania)
Prezsmer Zsolt (antreprenor, Pensiunea Mohos, Lunca de Jos)
Roy Chowdhury Gergely (Castelul Mikes, Zabola)
Taierling Johann (proprietar, Centrul Turistic CsiszárFürdő)
Moderator: Hupka Félix (președinte, Partidul Popular Maghiar din Transilvania, organizația județeană Maramureș)